Jak podłączyć zbiornik septyczny

Jak podłączyć zbiornik septyczny

Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy remontujesz istniejący, pytanie o to, jak podłączyć szambo, jest jednym z tych, na które będziesz musiał odpowiedzieć. Szambo to rodzaj zbiornika na ścieki, który służy do oczyszczania ścieków z budynku. Jest to filtr, który oddziela odpady stałe od cieczy, która pozostaje po nich. Odbywa się to w celu utrzymania poziomu cieczy w zbiorniku na rozsądnym poziomie. Substancje stałe są rozbijane, a ciecz przepływa do pola odpływowego. Prawidłowo zainstalowany zbiornik septyczny będzie produkował czyste i przejrzyste ścieki. Powinien być kontrolowany co jeden do trzech lat.

Zazwyczaj szambo jest instalowane poniżej poziomu gruntu domu. System powinien być zainstalowany w taki sposób, aby ścieki mogły swobodnie przepływać z kanalizacji sanitarnej budynku do zbiornika. Istnieje wiele różnych typów szamba. Niektóre z nich są zakopywane, inne zaś umieszczane na szczycie konstrukcji.

W zależności od lokalizacji domu, należy skonsultować się z lokalną agencją zdrowia w celu uzyskania informacji na temat specyfikacji szamba. Istnieje kilka standardów kodeksu sanitarnego, które zbiornik powinien spełniać, jak np. odpowiednia wysokość rury wlotowej. Zanurzony wlot jest preferowany w przypadku zbiorników szerszych niż 1,2 metra. Wynika to z faktu, że zanurzone kolana powinny być zrównane z podłogą studzienki.

Zalecany jest również filtr ściekowy. Zapobiegnie on przedostawaniu się ciał stałych do pola odpływowego. Nie jest to konieczne, jeśli szambo jest w systemie zasilania grawitacyjnego. Jest on również zalecany, jeśli szambo znajduje się na obszarze o wysokim poziomie wód gruntowych.

Przegroda jest również dobrym pomysłem. Jest to panel lub szczelina w zbiorniku, która pomaga zmniejszyć turbulencje w zbiorniku i spowalnia przepływ odpadów. Przegroda powinna wystawać 150 mm ponad górny poziom wody. Pomaga to zmniejszyć szanse na cofanie się wody i powstawanie nieprzyjemnych gazów. Należy również umieścić deflektor gazu na wylocie przegrody.

Rura wlotowa powinna być wystarczająco długa, aby zakryć wlotowy koniec zbiornika i sięgać około 300 mm poniżej górnego poziomu wody. Rura wlotowa powinna mieć również otwarte połączenia wewnątrz wykopu. Średnica rury wlotowej powinna wynosić około 75 do 100 mm. Rura wlotowa powinna mieć również spadek.

Jeśli instalujesz szambo, upewnij się, że ma ono co najmniej dwie stopy głębokości. Pole odpływowe powinno być nachylone w tempie nie większym niż jeden do jednego i pół cala na stopę. Odpływ powinien być również wolny od pęknięć i dziur. Powinien również posiadać płytę szumowinową na wylocie.

Dobrym pomysłem jest również rura zanurzeniowa w kształcie litery T. Pozwala ona bowiem na mniejsze turbulencje w zbiorniku i rurze wlotowej. Górna końcówka rurki zanurzeniowej powinna wystawać ponad poziom szumowin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *