Jak podłączyć światłowody do sieci komputerowej

Jak podłączyć światłowody do sieci komputerowej

Posiadanie sieci światłowodowej może poprawić niezawodność firmowych sieci komputerowych. Można przesyłać dane z większą prędkością i jakością niż w przypadku tradycyjnych kabli miedzianych. Na tym nie kończą się zalety światłowodów. Umożliwiają one również monitorowanie procesów online. Wiele dużych biurowców korzysta z oświetlenia światłowodowego. Można również użyć sieci światłowodowej do połączenia systemów sterowania z sieciami komputerowymi.

Światłowód to urządzenie wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego, które przekazuje światło. Światło podróżuje z prędkością 300 000 kilometrów na sekundę w próżni, ale zwalnia do około dwóch trzecich tej prędkości w kablu światłowodowym. Włókna są zwykle wykonane z niezwykle cienkich pasm szkła. Są one na tyle mocne, że wytrzymują uderzenia piorunów i ekstremalne temperatury. Są również odporne na zakłócenia elektromagnetyczne (EMI), które mogą zakłócać sygnały elektroniczne.

Istnieją trzy główne typy okablowania światłowodowego: jednomodowe, wielomodowe i dupleksowe. Przed zainstalowaniem sieci światłowodowej należy wiedzieć, który typ będzie potrzebny. Włókna jednomodowe są zazwyczaj używane w sieciach, które wysyłają informacje na duże odległości, takie jak telewizja kablowa, Internet i systemy telefoniczne. Włókna wielomodowe są używane w krótkich odcinkach i w sieciach LAN.

Jeśli masz zakład przemysłowy, który musi podłączyć swoje systemy sterowania do sieci komputerowej, możesz użyć światłowodów, aby połączyć te zakłady razem. Dzięki temu będziesz mógł zbierać cenne informacje z innych zakładów. Pozwoli Ci to również na monitorowanie procesów online.

Dwa najczęściej spotykane typy kabli światłowodowych to jednomodowy i wielomodowy. Oba typy kabli światłowodowych mogą przesyłać informacje z prędkością 10 gigabitów na sekundę lub więcej. Jednak włókna jednomodowe są droższe i mają ograniczoną długość. Włókna wielomodowe są lepiej przystosowane do krótszych przebiegów. Różnica polega na tym, że wielomodowe mogą wysyłać wiele sygnałów w tym samym czasie, podczas gdy włókna jednomodowe mogą przesyłać tylko jeden sygnał w tym samym czasie.

W latach czterdziestych XIX wieku szwajcarski fizyk Daniel Colladon odkrył, że światło może być przesyłane przez rurę. Dokonał tego poprzez skierowanie wiązki światła w dół cienkiego pasma szkła. Szkło odbijało światło z powrotem na drugi koniec rury, podobnie jak lustro.

To było pierwsze prawdziwe zastosowanie światłowodów. Później pojawiły się gadżety medyczne, które mogły zaglądać do wnętrza ciała. W 2009 roku Charles Kao otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za opracowanie światłowodu, który mógł przesyłać dane dla setek kanałów telewizyjnych.

Użycie kabla światłowodowego do połączenia sieci komputerowej jest proste. Należy tylko pamiętać, aby wykonać poniższe kroki.

Najpierw podłącz gniazdo światłowodu do skrzynki sieciowej. Następnie podłącz kabel zasilający. Następnie podłącz drugi komputer do gniazda światłowodowego. Ma to na celu upewnienie się, że masz działające połączenie. Możesz również użyć wskaźnika laserowego, aby sprawdzić, czy kabel przewodzi prawidłowo.

Po uruchomieniu sieci możesz podłączyć do niej inne urządzenia. Możesz zainstalować dodatkowe sterowniki i oprogramowanie na komputerze oraz użyć konwertera mediów, aby włączyć urządzenia sieciowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *