Jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza

Jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza

Często subwoofer jest podłączany do systemu stereo za pomocą specjalnego przewodu i pewnego rodzaju złącza. Istnieją dwa podstawowe typy subwooferów: wewnętrzne i zewnętrzne. Niektóre subwoofery mają wbudowane wzmacniacze, a niektóre mają wzmacniacz, który jest podłączany do subwoofera. Subwoofer bez wzmacniacza wewnętrznego można podłączyć do wzmacniacza zewnętrznego za pomocą kabli RCA.

Połączenia wysokopoziomowe, znane również jako połączenia na poziomie głośników, służą do odbioru pełnego zakresu częstotliwości sygnału audio ze wzmacniacza. W niektórych przypadkach wzmacniacz użyje filtra poziomu liniowego, aby zbalansować dźwięk z głównymi głośnikami. Ten typ połączenia jest zazwyczaj używany do muzyki, ale może być również używany do innych celów.

Połączenia niskopoziomowe, znane również jako połączenia na poziomie linii, służą do odbierania ze wzmacniacza niektórych niskich częstotliwości. Ten typ połączenia jest często używany do oglądania filmów. W niektórych przypadkach wzmacniacz może mieć zarówno port wejściowy wysokiego, jak i niskiego poziomu, a subwoofer może wybierać między nimi. Jednak korzystanie z obu połączeń jednocześnie może obciążyć wzmacniacz i może nie zapewnić najlepszego dźwięku.

Najlepszym sposobem na podłączenie subwoofera do wzmacniacza jest kabel ze splitterem Y. Jest to kabel RCA, który rozdziela się na jednym końcu, a subwoofer podłącza się do drugiego końca. Kabel RCA jest zwykle dołączany do subwoofera i można go kupić w każdym sklepie elektronicznym.

Najlepszą częścią podłączania subwoofera do wzmacniacza jest to, że nie musi to być skomplikowane. Kluczem jest upewnienie się, że subwoofer jest skierowany w stronę dźwięku i zwrócony do tyłu głośnika. Również upewnienie się, że połączenia są solidnie połączone powinno być priorytetem. W razie kłopotów należy sięgnąć do instrukcji obsługi subwoofera. Jeśli instrukcje nie są jasne, dobrym pomysłem może być ich zapisanie. W przeciwnym razie możesz utknąć, próbując dowiedzieć się, co robisz.

Jeśli podłączany subwoofer ma dwa wejścia, możesz ustawić zwrotnicę na wzmacniaczu, aby kontrolować głośność. Możesz również dostosować częstotliwość zwrotnicy, aby uzyskać jak najwięcej z subwoofera. Większość wzmacniaczy posiada pokrętło zwrotnicy, które można ustawić w zakresie od 80 Hz do 200 Hz, choć różni się to w zależności od marki i wzmacniacza. Powinieneś również upewnić się, że wzmacniacz ma solidne połączenie z masą. Powinno być ono podłączone do śruby, która znajduje się w bagażniku samochodu.

Jeśli nie jesteś pewien, jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza, powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi swojego subwoofera. Pozwoli Ci to lepiej poznać metody połączeń i sterowania dostępne w Twoim subwooferze. Możesz również skonsultować się z producentem subwoofera, jeśli masz jakiekolwiek pytania. Dobrym pomysłem jest przetestowanie połączeń i upewnienie się, że działają, zanim włączysz wzmacniacz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *