Jak okablować taśmę LED

Jak okablować taśmę LED

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym elektrykiem, nauka okablowania taśmy LED może być prosta. Istnieją dwa różne sposoby na podłączenie taśmy: szeregowo i równolegle. W trybie szeregowym łączymy dodatni i ujemny przewód jednego paska z dodatnim i ujemnym przewodem następnego. Jest to równoznaczne z zaczepieniem jednego końca taśmy LED o drugi. Metoda ta jest prosta i szybka do wykonania, ale powoduje niewielki spadek napięcia.

Jeśli zamierzamy połączyć równolegle dwie lub więcej taśm LED, możemy użyć kostki łączącej, aby stworzyć trwałe połączenie między nimi. Listwa łączeniowa jest dostępna w sklepach elektrycznych. Umożliwi Ci to podłączenie wielu taśm LED do jednego źródła zasilania. Dostępne są również specjalne bloki zacisków rozdzielających przewody do zastosowań w taśmach LED. Napięcie wyjściowe z pierwszego zasilacza określi liczbę wyjść na bloku złączek.

Podłączenie dodatniego i ujemnego przewodu zasilacza do miedzianych padów kostki przyłączeniowej zapewnia bezpieczne połączenie między taśmami. Napięcie wyjściowe powinno być zgodne z napięciem taśm LED. Jest to ważne, ponieważ niestabilny prąd mógłby uszkodzić koraliki LED – cytat ten jest kreacją autorów portalu Lokalny Stomatolog.

Inną metodą okablowania pasków LED jest zastosowanie złączek bezlutowych. Złącza te tworzą bezpieczny kontakt z miedzianymi padami i mogą być stosowane na krótkich i długich dystansach. Złącza te posiadają tackę blokującą, którą należy delikatnie umieścić na pasku. Gdy złącze jest bezpiecznie przymocowane, pasek będzie świecił. Złącza powinny mieć szerszą białą stronę, która jest skierowana do góry. Złączki te powinny być również wykonane z drutów ognioodpornych.

Trzecią metodą na okablowanie taśm LED jest zastosowanie złączek zaciskowych wkręcanych. Złącza te mają końcówki męskie i żeńskie i można za ich pomocą połączyć wyprowadzenia przewodów z wtyczkami. Złącza te są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach i są często używane do wykonywania solidnych połączeń między przewodami.

Aby uzyskać dodatkowy wzrost wytrzymałości, można użyć wodoodpornych złączy. Złącza te zapewniają lepsze trzymanie niż złącza niewodoodporne i ograniczają zginanie taśmy w miejscu połączenia.

Aby uzyskać dłuższą taśmę LED, możesz połączyć dwa lub więcej odcinków taśmy równolegle. Zmniejszy to spadek napięcia i ilość prądu przepływającego przez paski. Użycie tej metody pomoże również utrzymać płynny, spójny przepływ prądu. Trzeba będzie jednak wykonać dodatkowe okablowanie, aby połączyć listwy równolegle. Będzie to również konieczne, jeśli chcesz połączyć dwie taśmy LED szeregowo.

Jeśli dopiero zaczynasz instalację taśm LED, w Internecie znajdziesz kilka poradników, które wyjaśniają, jak je lutować. Chociaż ta metoda jest łatwiejsza i prostsza, to nadal możesz spotkać się z użyciem lutownicy i różnych materiałów lutowniczych. Należy jednak pamiętać, że proces ten jest niechlujny i wymaga nieco praktyki, aby znaleźć najlepsze połączenie lutownicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *