Jak łączyć żarówki szeregowo i równolegle

Jak łączyć żarówki szeregowo i równolegle

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z chcezrobicwielkie.pl

Stosowanie żarówek w szeregu nie jest normą. Po pierwsze, same żarówki nie są połączone szeregowo, ale raczej w sposób równoległy. Dla innego, obwód nie jest jedyną rzeczą, która jest w szeregu, ale raczej bateria.

Częstym ćwiczeniem laboratoryjnym z fizyki jest budowanie obwodu z żarówkami połączonymi szeregowo. Żarówki w obwodzie będą świecić z pełną jasnością, jeśli będziesz miał źródło prądu. Obwód powinien znajdować się w pudełku, a w każdym pudełku powinna być co najmniej jedna żarówka. Żarówki są połączone przewodami, a do przewodów powinny być przymocowane baterie.

Obwód równoległy jest zbliżony do obwodu, w którym każda żarówka jest podłączona do dwóch przewodów z firmy energetycznej. W ten sposób prąd jest dzielony pomiędzy wszystkie żarówki w obwodzie. W niektórych przypadkach każda żarówka jest podłączona do jednego przewodu.

Obwód szeregowy jest podobny, ale przepływ prądu jest kierowany przez wszystkie żarówki. Nie jest on zalecany z kilku powodów. Po pierwsze, prąd nie jest tak silny jak w obwodzie równoległym. Po drugie, całkowita moc rozpraszana w obwodzie jest trzykrotnie większa od rozpraszania prądu w obwodzie równoległym. Może to skutkować mniej niż zadowalającym wynikiem. Obwód może mieć również zły efekt, jeśli jedna żarówka się przepali.

Obwód szeregowy nie jest najlepszym sposobem na okablowanie lamp. Może być jednak bardzo ciekawym sposobem na przetestowanie ilości światła, jakie mogą emitować poszczególne punkty świetlne. Główną wadą jest to, że jeśli jedna żarówka się przepali, cały obwód zostanie wyłączony. Warto też zauważyć, że obwód szeregowy wymaga sporej ilości prądu. Baterie użyte w tym projekcie powinny wystarczyć na cały projekt.

Obwód szeregowy jest również najbardziej skomplikowany z tych trzech. Będziesz musiał wykonać obliczenia, aby zobaczyć, ile punktów świetlnych można uzyskać z obwodu szeregowego. Światła będą jaśniejsze, ale całkowita moc rozpraszana w obwodzie szeregowym jest trzy razy większa niż w obwodzie równoległym. Będziesz musiał również zainstalować zasilacz. Do tego zastosowania można użyć baterii zamontowanej na drewnianej desce.

Najbardziej imponującą cechą obwodu szeregowego jest to, że moc rozpraszana przez wszystkie żarówki jest prawie dwukrotnie większa niż moc tej samej żarówki w obwodzie równoległym. Wraz ze wzrostem obciążenia obwodu szeregowego wzrasta również jego całkowity opór. Oznacza to, że aby bateria działała, musi być w stanie dostarczyć co najmniej kilkaset watów mocy. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś użyć baterii 9 V do tego zastosowania, ale niektórzy uczniowie mogą preferować baterię 1,5 V.

Oprócz lampek szeregowych i równoległych istnieją inne metody wyświetlania informacji i danych. Można na przykład stworzyć obwód z trzema diodami LED. To może być dużo zabawy, ale pamiętaj, aby sprawdzić lumeny, aby upewnić się, że obwód jest dobrze dopasowany do świateł, które planujesz użyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *