Jak okablować lampę fluorescencyjną bez startera

Jak okablować lampę fluorescencyjną bez startera

Często określany jako „element pomocniczy”, starter do świetlówek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania świetlówek. Lampy fluorescencyjne to urządzenia zawierające cząsteczki gazu rtęciowego, które są podgrzewane przez energię elektryczną w celu wytworzenia światła. Światła te są tańsze niż lampy żarowe i mogą palić się przez wiele godzin bez konieczności konserwacji. Jeśli lampa fluorescencyjna w końcu się przepali, konieczna jest jej wymiana.

Zapalnik do świetlówki, znany również jako „zapalnik do żarówki”, to mały przełącznik elektryczny lub mechaniczny, który „uruchamia” świetlówkę. Zawiera on dwie listwy kontaktowe. Kiedy starter jest po raz pierwszy włączony, styki zamykają się na krótki okres czasu, wysyłając wysoki prąd przez żarniki lampy, aby zainicjować jonizację par rtęci w głównej rurze lampy. Podczas jonizacji prądu cząsteczki gazu rtęciowego stają się bardziej przewodzące. Powoduje to stopniowe zmniejszenie oporu elektrycznego lampy. Wraz ze wzrostem natężenia prądu, opór elektryczny lampy zmniejsza się jeszcze bardziej, powodując włączenie światła.

Niektóre lampy fluorescencyjne zawierają funkcję „szybkiego startu”. Funkcja ta pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy lampy bez rozrusznika. Jednakże lampy z szybkim startem mogą mieć problemy ze swoimi statecznikami. Gdy stateczniki nie działają prawidłowo, lampa może świecić, ale może również wytwarzać migotanie o częstotliwości zasilania. Ten rodzaj migotania jest bardziej zauważalny w widzeniu peryferyjnym. Jeśli lampa wytwarza ten rodzaj migotania, ważne jest, aby skontaktować się z profesjonalnym elektrykiem, który będzie w stanie określić przyczynę i naprawić problem.

Świetlówki występują również w odmianach plug and play, jak również w odmianach hybrydowych, które działają jako lampy z bezpośrednim przewodem. Lampy typu plug and play wykorzystują istniejący w oprawie statecznik fluorescencyjny. Lampy hybrydowe mogą również działać bez stateczników, ale powinny być sprawdzone przez profesjonalnego elektryka w celu określenia kompatybilności. Lampy te działają również bez napięcia sieciowego bezpośrednio z gniazdek, oferując większą oszczędność energii przez cały okres użytkowania lampy. Lampy te mają wysoki współczynnik mocy prawie 1,0, co zmniejsza koszty utrzymania. Lampy hybrydowe nie są jednak kompatybilne ze wszystkimi statecznikami i mogą mieć problemy ze statecznikami świetlówek.

Okablowanie świetlówek jest procesem stosunkowo łatwym. Wymaga tylko niewielkiego podbicia napięcia, aby uruchomić świetlówkę, a po tym czasie wymaga tylko krótkiego czasu na zakończenie regulacji lampy. Ponadto dostępne są zestawy, które zawierają kompletny zestaw elementów okablowania. Zestawy te występują w różnych wzorach i są łatwe w montażu. Mogą być zakupione do zastosowań mieszkalnych lub komercyjnych. Do zainstalowania statecznika lampy fluorescencyjnej potrzebny jest licencjonowany elektryk.

Można również zakupić specjalne startery niskotemperaturowe do świetlówek, które pracują w temperaturze poniżej 50 stopni. Startery te mają za zadanie zmniejszyć ryzyko przegrzania żarówki, co może spowodować jej przepalenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *