Jak podłączyć syntezator do komputera

Jak podłączyć syntezator do komputera

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z ciekawejak.pl

Współpraca syntezatora z komputerem może być nieco kłopotliwa. Możesz nie mieć odpowiedniego sprzętu lub nie wiedzieć od czego zacząć. Na szczęście istnieje wiele sposobów na podłączenie syntezatora do komputera. Najczęstszą konfiguracją jest podłączenie syntezatora do portu komputerowego. Możesz jednak również użyć standardowego interfejsu MIDI, który jest dołączany do większości syntezatorów. Używając tego interfejsu, możesz grać na swoim syntezatorze i nagrywać dźwięk w komputerze. W ten sposób możesz stworzyć utwór, który wykorzystuje dźwięki z Twojego syntezatora.

Jeśli masz syntezator z wieloma wyjściami audio, możesz użyć osobnych kanałów MIDI dla każdej partii tembru. Dzięki temu łatwiej jest mieszać dźwięki w utworze. Powinieneś jednak mieć świadomość, że interfejs pojawi się tylko wtedy, gdy odbierze sygnał. Będziesz musiał również upewnić się, że poziomy są odpowiednio ustawione. W przeciwnym razie możesz skończyć z nieprzyjemnymi cyfrowymi zniekształceniami.

Wiele nowoczesnych syntezatorów posiada port USB. Jest to najnowocześniejszy sposób podłączenia syntezatora do komputera. Aby skorzystać z tej metody, należy podłączyć standardowy kabel USB typu AMBM. Ten typ kabla jest powszechnie używany do podłączania nowoczesnych drukarek i skanerów do komputera. Ponadto jest on używany do podłączania większości nowoczesnych urządzeń USB. Może być jednak konieczne zakupienie osobnego kabla MIDI, jeśli Twój syntezator nie posiada portu USB.

Jeśli nie masz portu USB w swoim komputerze, możesz podłączyć syntezator do komputera poprzez zewnętrzny interfejs MIDI. Urządzenia te można kupić już za 35-40 dolarów. Możesz również zbudować własny interfejs MIDI, jeśli masz dodatkowy port USB w komputerze. Standardowy interfejs łączy MIDI OUT syntezatora z portem MIDI IN w interfejsie. Jeśli Twój syntezator posiada gniazdo Line-in, możesz podłączyć kabel MIDI bezpośrednio do tego gniazda. Może to jednak nie być najlepsza metoda, gdyż może zakłócać brzmienie syntezatora.

Inną metodą podłączenia syntezatora do komputera jest użycie interfejsu audio. Interfejs audio to osobne urządzenie, które zawiera zewnętrzną kartę dźwiękową. Interfejsy te posiadają wysokiej jakości komponenty i sterowniki zaprojektowane specjalnie dla wysokiej wydajności dźwięku. Zazwyczaj wyposażone są w wiele wejść, choć niektóre modele posiadają tylko stereofoniczne wejścia liniowe. Można również użyć kabla XLR lub 1/4″ jack. Większość interfejsów podłącza się przez USB. Może być również konieczne zainstalowanie sterowników.

Niektóre syntezatory posiadają złącze To Host, które umożliwia podłączenie syntezatora do portu szeregowego komputera. Jeśli masz to złącze, będziesz musiał zakupić sterownik. Kilka starszych modeli syntezatorów również posiada to złącze. Ale te złącza nie są kompatybilne z większością nowoczesnych syntezatorów. To złącze jest również określane jako złącze USB to Host.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *